Nişantaşı Cephe Tasarım

Monosoul on Mayıs 2, 2017

Cephe Tasarımı Proje Müdürü Fethi Arpapay Tarafından Tarihi Yapısına Uygun şekilde Yapıldı.

Nişantaşı, Teşvikiye Caddesi ile Valikonağı Caddesi’nin kesiştiği kavşakta bulunan anıt taş olan semttir. Şişli ilçesine bağlı olan Nişantaşı, Maçka, Harbiye, Osmanbey ve Sultan Abdülmecit’in kurduğu bir semt olan Teşvikiye ile çevrelenmiştir.

Geçmişte Tarihi 19. yüzyıldan geriye gitmeyen Nişantaşı, Osmanlı’da ilk Nizamı Cedit’in kurulduğu zamanlarda, ordunun atış talimleri yaptığı alandı. Atış talimleri sırasında padişahın namaz kılıp dinlenebilmesi için yapılan ahşap mescit, bugünkü Teşvikiye Camii’ nin temeli olup, Nişantaşı’nda yapılan ilk bina olma özelliğine sahiptir. Teşvikiye Camii’nin avlusunda bulunan iki nişan taşından III. Selim’ e ait olanı 1790-91; II. Mahmut’a ait olanı ise1811 tarihini taşır. Abdülmecit 1853-54’de Teşvikiye Camii’ni yenilettiği gibi burada bir mahalle kurulması isteğini de, iki anıt taşa kazıttığı yazıyla belgelemiştir. Bu iki taştan biri bugün Teşvikiye(Harbiye)Polis Karakolu’ nun yanındaki boşlukta, diğeri Teşvikiye Caddesi, Rumeli Caddesi ve Valikonağı Caddesi’nin kesiştiği kavşakta bulunmaktadır. Aynı tarzda yapılmış her iki taşın üstünde de “Eser-i Avatıf-ı Mecidiye Mahalle-i Cedide-i Teşvikiye” (Abdülmecit’in karşılıksız iyilikseverliğinin eseri olan yeni Teşvikiye Mahallesi) ibaresi yer alır.

Teşvikiye ‘deki ilk hareketlenme, 18. yüzyılın ilk çeyreğinde, tersane yöneticiliği yapan Hacı Hüseyinadında birinin burada arazi satın alıp, kendisine ait bir bahçe oluşturmasıyla başlamıştır. Sultan Abdülmecit’in yöreye ilgisi, Dolmabahçe Sarayı’na taşınmasıyla daha da artmış, 1857’de şehzadelerinin sünnet düğünlerinin “Nişantaşı Sahrası” nda yapılmasını emretmiştir.

On yıl sonraki kayıtlara bakıldığında, Nişantaşı’nın imara açıldığı, ilk konakların yapılmaya başlandığı görülür. Semt, Sultan II. Abdülhamit‘in tahta geçmesinden sonra, devlet adamları için bir lojman bölgesi kimliği kazanmıştır.  Dönemin tüm ileri gelenleri saraydan verilen talimata uyarak bu bölgeye yerleşmiş; II. Abdülhamit 1892‘de semt sakinleri için Meşrutiyet Camii‘ni yaptırıp, babasının inşa ettirdiği Teşvikiye Camii‘ni de tamir ettirmiştir.

02 comments
  1. Nişantaşı istanbulun en merkezi semtlerinden ara ara kahve içmeye gitmeme için hiçbir neden bulamıyorum.

  2. Muhteşem eski binalar görebilirsiniz.Açıkçası yoğun insan yürüyüşlerine ve mağazalara rastlayabilirsiniz.Mağazaların bir başka müşterisi de kendimim diyebilirim.

Post a comment