Kandilli Villa Proje

Monosoul on Nisan 21, 2010

Kandilli Villa Projesinde Hiçbir Detayı kaçırmadan Klasik yapıya Uygun Yapılan Çalışmanın Başında Yüksek Mimar Ayşe Arpapayı Görüyoruz.

Tüm Çalışma, Proje Sorumlusu Fethi Arpapay ve Ayşe Arpapay tarafından tamamlandı.
Kandilli Villa

Mimaride ,genel anlamda teknik detayları atlamamak çok önemli.Proje kapsamında yapılan çalışmalarda her detayı özenle tespit etmek,olayın belkide püf noktası diye konuşan Yüksek Mimar Ayşe Arpapay ,çalışmalarında teknik ressam Adem Küpeli’nin ilginç önerilerine de yer verdiklerini söyledi.

Kandilli

Rivayetlere göre semtin ismi, IV.Murat’ın Revan Seferi’nden dönüşünde,Kandilli’de yer alan köşklerden birinde bir şehzadenin doğması sebebiyle burada tertip edilen ve yedi gün süren kandil donanmasından gelmektedir. Bölgenin Osmanlı İmparatorluğu döneminden önceki ismi ise “Naple” idi.

Osmanlı padişahlarının önem verdiği bir yerleşim olan Kandilli,daha sonraları İngiliz ve Fransızların ikamet ettikleri bir bölge olmuştur.

Bugün Kandilli’nin iç taraflarındaki ahşap evler restore edilerek,yerleşimin tarihi dokusu bir nebze olsun korunmuştur. Bu arada Kandilli deyince ilk akla gelen şeylerden biri olan Kandilli Rasathanesi aslında Vaniköy’dedir.

02 comments
  1. Güzel bilgiler ,Çalışmalarınızın ve başarılarınızın devamını diliyorum.

  2. Tarih İstanbul ve Kandilli. İstanbul’un en eski bölgelerinden olan Kandilli Gerçekten mükemmel bir yer.Mimarisi ve görüntüsü neredeyse az etkilenmiş yerleşimlerden biri olarak sevdiğim semtler arasında.

Post a comment