Dekorasyonda Küçük İpuçları

Monosoul on Şubat 19, 2019

Kanepe alırken nelere dikkat etmelisiniz? 

Yoğun bir iş günü sonunda eve geldiğimizde yapmış olduğumuz ilk şey, kendimizi salondaki koltuğa atmak ve biran için günün yorgunluğundan uzaklaşmaya çalışmaktır. Ama doğru bir tercih yapmadıysak bu güzel hayalimiz ne yazık ki gerçekleşemez.

Mobilya seçimleri günlük hayatımızı baştan sona olumlu ya da olumsuz çok etkiler.
Peki güzel salonumuza kanepe seçerken nelere dikkat etmeliyiz. İşte birkaç basit ama önemli ipuçları…

 

 

1-Çok küçük veya çok büyük kanepe almayın:

Bu yapılan en yaygın hatalardan biridir. Kanepenizi satın almaya gitmeden önce mekanınızın ölçüsünü alın ve basitte olsa bir kroki çizin. Kafanızda salonunuzu canlandırın ve yaklaşık olarak alacağınız kanepenin ölçüsünü belirleyin. Çünkü mağazadaki boyutlar her zaman çok yanıltıcıdır. Çok küçük olduğunu düşündüğünüz kanepe çok büyük, çok büyük olduğunu düşündüğünüz kanepe sizin mekanınıza çok küçük kalabilir.

2-Denemeden asla ve asla kanepe almayın:

Seçtiğiniz kanepenin mekanınız için büyük veya küçük olmaması gerektiği gibi, sizin içinde aynı durum geçerlidir. Uzun boyluysanız oturum kısmının boyunuza uygun olmalı veya kısa boylu iseniz de ayaklarınızın yere basıyor olması gerekir. Bunu sadece ve sadece deneyerek bilebilirsiniz.

Bu durumda asla ve asla denemeden kanepenizi almayın. Oturun, uzanın, özellikle de evde nasıl kullanıyorsanız öyle deneyin. Kendinizi evinizde hayal edin. Özellikle daha çok uzanarak TV seyrediyor veya uyuyorsanız kanepenin kol yüksekliğinin başınıza uygun olduğuna dikkat edin. Ağırlıklı oturuyorsanız da kanepenin kol yüksekliğinin size uygun olması gerekir.

Ayrıca kanepede kullanılan minder ve yastıklarında sert veya yumuşak olması da çok önemli tercihlerden biridir. Bunu iyi tahlil edip, kendinize uygun olanını seçin.

3-Stilinize uymayan kanepe satın almayın:

Kanepeniz salonunuzdaki diğer mobilyalar ile uyumlu olmadır. Genellikle en çok yapılan hatalardan biri moda olan bir modeli beğenip hemen onu satın almak olmaktadır. Her evin baskın bir tarzı, karakteri vardır. Tabi ki farklı tarzlarda birlikte kullanılabilir, ancak bu konuda uzman değilseniz seçmiş olduğunuz yeni kanepeniz, evinize geldiğinde mağazada durduğu gibi durmaz. Eğer doğru bir seçim yapmak istiyorsanız öncelikle tarzınızı belirlemeniz gerekir.

Dante 0001

4-Kanepeniz için yanlış renk ve kumaş seçimi yapmayın:

Kanepeniz için yanlış kumaş seçimi yapmak pahalı bir hataya sebep olabilir. Özellikle kumaş seçiminde kullanacağız yerin önemi çok büyüktür. Alacağınız kanepe yoğun kullanılan bir yere seçiyorsanız fazla narin, kolay kirlenebilir bir kumaş seçimi doğru bir seçim olmayacaktır. Ayrıca evinizde evcil hayvanız ya da çocuğunuz varsa bu da kumaş seçimini etkileyen faktörlerden biridir.

Kumaş seçimini etkileyen bir diğer önemli konuda iklim. Kanepenizi bir dağ evinde mi, bir yazlıkta mı yoksa şehirde bir evde mi kullanacaksınız? Çok sıcak bir iklimi olan bir bölgede yünlü ağırlıklı bir kumaş veya deri seçimi ne kadar doğru olur sizce? Ya da yılın büyük bir bölümü soğuk olan bir yerde keten kumaşlar…

Renk seçimi de kanepe de en önemli konulardan biridir. Evinizin dekorasyonuna uygun olmaması büyük hata olabilir. Mümkünse beğendiğiniz kumaşların numunelerini evinize getirerek kendi gerçek mekanında görmeniz size büyük kolaylık sağlayacaktır. Evinizdeki ışıkta doğru rengi algılarsınız.

Buradaki en önemli püf noktası her zaman seveceğiniz ve kullanabileceğiniz renkte ve kumaşta kanepe seçmenizdir. Renkleri trendlere ve modaya göre seçmemeye çalışın. Çünkü onlarla uzun yıllar beraber olacaksınız. Ama trendleri de takip etmek istiyorsanız, kanepenizin ana oturum rengini daha nötr renklerden seçip, üzerine koyacağınız yastıklar ile modayı yakalayabilirsiniz. Sıkıldığınızda da yastığınızı değiştirip tarzınızı değiştirebilir, yeni bir tarza geçebilirsiniz.

5-Kalitesiz kanepe asla satın almayın:

Her zaman farklı bütçelere uygun fiyatlarda kanepeler satılmaktadır. Ancak kanepeler kısa sürelerde değişim yaptığımız ürünlerden değildir, uzun zaman bizimle birlikte yaşarlar. Kaliteli ürün aldığınız zaman 1-2 yıl içinde değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Kaliteli bir ürün almak uzun vade de her zaman size para kandıracak bir durumdur.

 Kalitesiz bir ürün kısa sürede şekil, görünüm ve  konfor olarak sizi rahatsız edecektir. Özellikle kanepenin ana kasasının sağlamlığını kontrol etmek çok önemlidir. Kanepenin ayaklarının ve kollarının da sağlamlığı kalite göstergesidir.

MM-39
0 comments
Post a comment